Tajemnicze numery, czyli to czego nie wiemy o farbach do włosów.

Mar
2013
02

posted by on co oznaczają numery farb do włosów, farbować włosy, farby do włosów, numer farby, numery farb do włosów, odcienie farb, pielęgnacja

1 comment

Wiele z nas, co jakiś czas staje przed półką z farbami i zaczyna się zastanawiać. W głowie burza myśli, co tu wybrać? Może czas na jakiś nowy odcień, mała zmiana nie zaszkodzi…  Nie, jednak będzie lepiej nic nie zmieniać i wybrać sprawdzony ocień, choć ta głęboka czekolada tak pięknie wygląda na tym opakowaniu. Kochane na kolor włosów z opakowania nie mamy szans. Naszczęście każda farba ma numeracje, kóra może być dla nas wskazówką jakiego koloru możemy się spodziewać.

Nazwy odcieni wymyślane przez producentów potrafią być naprawdę bajeczne, czarujący brąz, złocisty cynamon itp. Każda firma zajmująca się produkcją farb do włosów ustala swoją paletę barw. Opisuje to numerem, który określa podstawę koloru, odcień i refleks. Zazwyczaj podstawa koloru  numerowana jest od 1-10, niższe są ciemniejsze, a wraz ze wzrostem jaśniejsze. Cyfra 0 oznacza odcień naturalny.

Pierwsza cyfra określa podstawę koloru:

 1. czarny ( głęboka czerń, czasem granatowa czerń)
 2. bardzo ciemny brąz ( w moim przypadku wychodzi czarny, po czasie widać ciemny brąz)
 3. ciemny brąz
 4. brąz, średni brąz
 5. jasny brąz
 6. ciemny blond
 7. średni blond
 8. jasny blond
 9. bardzo jasny blond
 10. tzw. platynowy blond

Możemy się spotkać także z podstawą koloru 12, która określa farbę z dodatkiem rozjaśniacza. Powoduje przejście z ciemnego naturalnego koloru, na jaśniejszy.

Kolejna cyfra to odcień:

 1. zimny, świetlisty, popielaty, połączenie barwnika zielonego i niebieskiego;
 2. opalizujący, zimny, połączenie fioletu z niebieskim;
 3. złocisty, słoneczny, ciepły, barwnik czerwony z odrobiną zielonego;
 4. miedziany, ciepły;
 5. mahoniowy, zimny;

Bardzo często farby numerowane są trzema cyframi. Oznacza to, że odcień jest połączeniem dwóch refleków z przewagą tego pierwszego.

Pamiętajmy, że to jaki kolor uzyskamy zależy od naszego wyjściowego koloru, zarówno tego przy skórze głowy, jak i na ich długości. Niestety magiczna przemiana z czarnych, tylko przez ściąganie koloru i ponownej koloryzacji. Samej trudno mi się na to zdecydować ;(.

Tags: , , , ,

1 comment

Trackback e pingback

 1. Naturalne farby do włosów Biokap. | Kredka i PędzelKredka i Pędzel
  [...] Przed kupieniem zapraszam na przypomnienie objaśnienia numerów farb do włosów. [...]

Leave a Reply